Yeni Kuzey Yolu

Eshotun yeni ulaşım planlamasıyla birlikte ulaşım süreleri bir hayli kısaldı ve trafik de rahatladı. Eksikleri yok mu? Elbette var ama görüyoruz ki bunlarda yavaş yavaş düzeltiliyor. Bana göre Eshot mevcudun en iyisini yaptı. Daha iyisi ise yeni güzergahlar (yollar) açılması ve çapraz hatlar oluşturulması dahası bunda ısrar edilmesidir.Çapraz hatların merkezlerdeki yığılmayı önemli ölçüde azaltacağı ve ulaşım sürelerini daha da kısaltacağı muhakkaktır.

Burada kuzey yolundan kasıt, ilk aşamada Bayraklının körfez evlerinden (onur mahallesi) batı istikametine doğru, Örnekköy, Evka 2, Yakakent, Egekent, Evka5 ve Katip Çelebi üniversitesi güzergahının seri ulaşımla birbirine bağlanmasını sağlayacak yol olup, İkinci aşamada ise bu güzergahın Evka5 den Ulukente ve Onur mahallesinden Bayraklı üzeri Bornova metroya bağlanmasıdır. Bu yol belli ölçüde Anadolu caddesinin alternatifi olacak ve yukarıdaki mahallelerin yaşam kalitesini de önemli ölçüde artıracaktır.

Birincisi: Karşıyaka'nın kuzeyinde bulunan 5-6 mahalleden Doğançaya ve Barış anıtına geçiş elzemdir, Bunu tersinden de düşünebilirsiniz.

İkincisi: Bu güzergahda bulunan 10'dan fazla Anadolu Lisesi ve Meslek Lisesine seri ulaşım sağlanacaktır.

Üçüncüsü: Bu mahalleler seri şekilde Evka 5 den Katip Çelebi Üniversitesine bağlanacaktır.

Dördüncüsü: Bu ana yol üzerinde sağlanacak sosyal alanlar ve ticari alanlar ile bölge sakinlerinin yaşam kaliteleri önemli ölçüde artacaktır.

Beşincisi: Anadolu caddesi ve Çiğli trafiği sınırlı da olsa rahatlayacaktır.

Güzergaha gelince:

1-Örnekköy Şantiyeden doğançay'a (Körfez evlerinden) geçişin, planlı yapılaşmadan dolayı fazla bir zorluğu yoktur. 

2-Şantiyeden batıya doğru toplam 5 mahalleyi kapsayan, Çiğlinin Yakakent mahallesine kadar küçük düzenlemeler dışında önemli bir sorun yoktur. Zaten halen ulaşım mevcuttur.

3-Yakakent - Egekent arasına yapılacak bir köprü (yada viyadük) iki yakayı birbirine bağlayacak önemli bir bağlantıdır. 

4-Egekent'den Evka 5 üzeri gerek izban'a gerekse Katip Çelebiye kadar da ulaşım sorunu yoktur.  

Sonuç olarak bu güzergahda maliyet oluşturacak iki nokta, Örnekköy şantiye - Doğançay arası ile Egekent - Yakakent arasına yapılacak köprüdür ama faydası bu maliyetten kat be kat fazladır.
Sonraki aşamalarda ise, Evka5 Ulukent bağlantısı ve Körfez evlerinden Bayraklı üzeri Bornova metro bağlantısıdır.

Belirleyici olan Bayraklı, Karşıyaka ve Çiğli belediyelerinin bu güzergahı yaşam alanına dönüştürme istekleridir...

Sevgiyle Kalın

Sinan Güvendi