KARŞIDA ULAŞIM

Her ne kadar İZBAN ulaşımda çığır açmış olsa da, İzmirin kuzey güney istikametindeki trafik yükünü sadece Altınyol ve Çevreyolunun taşıması, bu hattaki sorunun büyüyerek devam edeceğini göstermektedir. Son yıllarda gerek çevre yolundaki gerekse altınyoldaki trafik ciddi şekilde artmıştır. Ve buna bağlı olarak da Girne caddesi, Dudayev bulvarı, Anadolu caddesi ve Çiğli merkezindeki sıkışma artarak devam etmektedir.


Çevre yolunun alternatifinin, körfez tüp geçişi ve üçüncü bir çevre yolu olduğu açıktır. Bir an önce körfez (mavişehir – üçkuyular) tüp geçişi başlamazsa altınyolun ve çevre yolunun çok daha sıkışacağı da açıktır.


Bölgeyi lokal anlamda ele alırsak, yukarıdaki aksların alternatiflerini bir an önce oluşturmak gerekiyor. Yakın gelecekte sahil trafiğini tramvay ile çözmek, mavişehir iskelesiyle karşıyakayı ve bostanlıyı rahatlatmak mümkün olsa da gerek Girne caddesi gerek Dudayev bulvarı ve gerekse çiğli merkez trafiğinin çözümü büyükşehirin ve ilçe (Karşıyaka ve Çiğli) belediyelerinin önündeki en önemli ulaşım sorunu olarak durmaktadır. Çözüm ise alternatif ulaşım yolların açılmasıdır.


1-Bir önceki yazıda ele aldığımız, Örnekköyden Evka2 üzeri Egekente geçiş,  Anadolu caddesi trafiğini ve Çiğliyi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Burada yapılması gereken tek şey, Yakakent ile Egekent arasına bir köprü (viyadük) yapmaktır. Geri kalan kısımlar küçük tesviyelerle çözülebilir.

Diğer yandan Örnekköy şantiyeden Doğançaya ivedilikle bir geçiş sağlanması gerekir. Bilindiği gibi bölgenin mezarlığı buradadır ve yamanların dar sokaklarında yol bulmak hiç kolay değil.


2-İnönü mahallesinden Anadolu caddesi ve izbanı keserek mavişehire geçen bulvarın açılması elzemdir. Çünkü gerek Girne caddesi, ve gerekse Dudayev bulvarının rahatlaması buna bağlıdır. Bu geçiş 5 mahalleyi birbirine, Mavişehire ve Bostanlı iskeleye bağlayacaktır. Aynı şekilde Bostanlı ve Mavişehir bölgesini de Anadolu caddesi ile çevre yoluna bağlayacaktır.


3-Maltepeye yapılacak bir kavşak çiğli trafiğini büyük ölçüde çözecektir.  Ayrıca  Aydınlıkevler mahalesini otobanın altından İnönü mahallesine bağlamak ve ikinci maddedeki geçişe entegre etmek mümkün ve oldukça da kolay.


Bu üç ulaşım aksıyla birlikte Karşıyakanın kuzey mahalleleri ve Çiğlinin doğu kısmının yaşam kalitelerinin büyük ölçüde artacağı gibi, hem metro ulaşımı hem de Bostanlı iskele ulaşımları kısa yoldan sağlanacaktır. İzban ve Bostanlı iskele ulaşımlarının cazip olması da Yenigirne, Dudayev ve Anadolu caddelerine büyük rahatlama sağlayacaktır.


Sağlıcakla Kalın

26/02/2015